Nakupujte s rozmyslem
Už během nákupu přemýšlejte jaké množství pečiva koupíte. Myslete také na to, že každý druh pečiva vám vydrží jinak dlouho.
Pečivo z pšenice jako rohlíky a housky vám budou tvrdnout rychleji. Nejlepší je zkonzumovat je v den nákupu. Pečivo z žitné mouky jako například chléb vám vydrží dva až tři dny. A žitné kváskové chleby vydrží nejdéle, klidně až týden.
Skladování pečiva
Druhý důležitý bod je správné skladování pečiva. Igelitové sáčky ve kterých si pečivo přinesete z obchodu nejsou úplně ten nejvhodnější materiál. Pečivo se v něm rychle zapaří (obzvlášť je-li ještě teplé) a téměř ihned se v něm začnou tvořit plísně. V igelitovém sáčku si přineste pečivo domů, ale tím to s igeliťákem končí. Pečivo potřebuje temno, sucho a zamezený přísun vzduchu. Nejlépe když ho po návratu domů vložíte do bavlněného sáčku nebo utěrky a zavřete do chlebníku. Naše babičky používaly voskované sáčky, vyzkoušet můžete i je. Pečivo můžete skladovat i v mrazáku a dle potřeby rozpéct.
Co se starým pečivem?
I přes veškerou snahu nám někdy staré pečivo zbývá. Ale do koše opravdu nepatří. Koukněte se, jaké dobroty z něj můžete ještě vykouzlit.
- krutony – do křupava opečené kostičky pečiva dodají šmrnc polévkám, obzvlášť těm krémovým (dýňová, hrachová). Na krutony se hodí rohlíky, housky, chléb a bageta.
- žemlovka – jídlo ze školní jídelny na které se vám bude hodit bílé pečivo (veka, vánočka, rohlík). Dochuťte tvarohem a jablky.
- topinky – nejlepší na ně bude chléb typu Šumava. Můžete na ně dát ďábelskou směs, česnek a sýr.
- nádivka – nádivku nemusíte připravovat jen na Velikonoce, díky ní totiž skvěle zužitkujete staré zbytky. Nejlépe se hodí bílé pečivo (houska, rohlík, toustový chléb).
- chleba ve vajíčku – levná, rychlá a chutná večeře. Dochuťte hořčicí a kyselou okurkou.
- francouzský toust – jde o toustový chléb ve vajíčku vylepšený o šunku a sýr. Výborný je připravený i na sladko.
Další tipy co se starým pečivem:
- zahustěte s ním guláš
- udělejte knedlíky
- rozemelte na strouhanku