Podlahové vytápění
Topení v podlaze je fenomenální vynález, který se rozšířil do mnoha domácností i v Česku. Využívá zásadní vlastnosti, kterou vám nedokáže nabídnout klasický radiátor, a dokonce ani oblíbená krbová kamna. Je to dáno tím, že teplo se rovnoměrně udržuje v celém obytném sektoru, a alespoň zčásti brzdí přirozené fyzikální zákony. Možná si vybavíte z hodin fyziky na základní škole, že teplý vzduch je lehčí, a že stoupá směrem vzhůru, což je ovšem problém právě tam, kde jej potřebujeme udržet při zemi. Zjednodušeně řečeno, topíte-li radiátorem, teplý vzduch ihned uniká ke stropu a my bychom nejvíce tepla potřebovali právě od nohou. Abychom se cítili komfortně i při posezení u země na sedací soupravě, musíme zbytečně přetápět místnost, kdy je u země např. 23 stupňů Celsia, zatímco u stropu třeba až 27 stupňů.
Teplo unikající od podlahy je příjemné na chodidla, a to i tehdy, chodíme-li po kamenné dlažbě. Přírodní kámen je v tomto směru jistou výhodou, neboť má nízký tepelný odpor a dobře vede teplo od jeho původního zdroje. Akumulace tepla kamennou dlažbou pak prodlužuje výkon topné soustavy a snižuje náklady na vytápění, což je ostatně typické i pro všechny objekty postavené z kamene.
Výhody kamenné dlažby
Přírodní kámen se snadno udržuje v čistotě, nemusíte jej podrobovat strojnímu čištění, jako koberce, nevyšlape se a jeho životnost zřejmě překročí i vaši fyzickou schránku. Kamenné dlažby a obklady jsou rovněž zajímavým estetickým prvkem v interiéru i na zahradě, na terase, u bazénu a kdekoli jinde. Stačí jen zvolit vhodný materiál a firmu, která realizuje pokládku. Výběr druhů přírodního kamene je obrovský – pískovec, břidlice, mramor, rula, žula či travertin, v různých barevných odstínech a tvarových variacích. A v neposlední řadě je to materiál čistě přírodní, tedy netoxický, hypoalergenní a zdravotně způsobilý i do prostředí, kde si hrají děti, nebo se pohybují chronicky nemocní senioři.