Zabavte děti tvořivou činností
Zabavit děti tak, abychom je cíleně odváděli od doslova ztraceného času na sociálních sítích, nebo při pasivním sledování televize, je někdy nadlidský úkol. Jestliže je však vedeme k tvořivému způsobu života, budou nám v dospělosti vděčné a s největší pravděpodobností nám naše úsilí vrátí.
Děti musí především mít dostatečné „know how“, musí si být vědomy, proč to dělají, jaký to má význam a pozitivní dopad. To je ostatně také smyslem veškeré pozitivní výuky ve školách a výchovného působení v rodině.
Jednou z tvořivých činností, která posouvá životní styl k zájmu o přírodu a o naše zdraví, je i naklíčování rostlinných semínek. Vypěstovat si vlastní rostlinky se může stát zábavnou hrou s viditelným a hmatatelným výsledkem v podobě svěží zelené barvy výhonků. Která semínka jsou pro děti nejvíce vhodná, aby se pro věc dokázaly nadchnout, aby se zabavily, a aby nešlo o příliš náročný proces?
Řeřicha – stačí nasypat drobná semínka na odličovací tampon položený na malém servírovacím talířku a za tři dny již můžete sklízet šťavnaté, pikantní výhonky. Stříhají se nůžkami, (semínka prorostou do tamponu, odkud byste je stěží vyprošťovali). Dětem se tento způsob klíčení zalíbí, neboť nevyžaduje mnoho úsilí a výsledek snažení se začne projevovat velmi brzy.
Fazolky mungo – dětem udělá radost, budou-li mít při ruce nějakou pomůcku, která jim zároveň vyzdobí dětský pokoj. Pro klíčení fazolí mungo jsou ideální nakličovací misky z polymethylmethakrylátu (akrylátového skla), atestovaného pro potravinářské účely. Výhodou misek je možnost klíčit více druhů semínek současně, misky se pokládají na sebe a mohou vytvořit až tři na sobě nezávislá patra. Zelená barva výhonků v miskách je krásným estetickým prvkem na dřevěném nábytku, ať už je pokládáte na kuchyňskou linku, nebo na komodu či psací stůl.
Hnědá či zelená čočka – čočka (nesmí být půlená) vám velmi rychle vzejde právě v miskách, a můžete ji spolu s fazolkami mungo nebo adzuki mít v miskách ve třech patrech. Klíčky čočky jsou velmi pěkné a dekorativní, a dětem se jistě zalíbí možnost některé dvoucentimetrové klíčky zasadit do zeminy a nechat čočku pak nasadit dlouhé stonky v květináči. Takto vám vydrží zhruba měsíc jako zelený výpěstek v pokoji a průběžně je lze odstřihávat a konzumovat (i v syrovém stavu).