Během dospívání se každá dívka mění v ženu. S tímto věkem pak také, mimo jiné, přichází i první menstruace a spuštění mnohaletého opakování cyklů. Už od prvního krvácení jsou tak dívky vedeny k tomu, že je menstruace pouze ženská záležitost. Bohužel s přibývajícím věkem děvčat a jejich proměny v ženy se tak z této běžné součásti života stává tabu.
Tabuizování tohoto tématu napomáhají televizní reklamy na hygienické pomůcky. Ve spotech se na stole objeví vložka a během jejího polívání tekutinou je nám ukazováno, jakou má tato pomůcka míru absorpce. Problém je ovšem v tom, že je tekutina modrá. Někteří, zejména pak muži, nabydou domnění, že je menstruace modrá. Žijí pak v dezinformaci a neuvědomují si, že se opravdu jedná o skutečné krvácení.
Nejvíce z diskutovaných věcí, které se týkají ženského cyklu, je kolísání nálad. Mnozí lidé nechápou, že v ženském těle dochází k mnoha procesům a že právě ty vedou ke změnám nálad. Nejen nárůst a úbytek hladiny hormonů zapříčiňují psychické změny. Ztráta schopnosti soustředění, ztráta motivace, problémy se zažíváním, ztráta energie, únava, bolest podbřišku či prsou a dokonce i ztráta libida. Tyto a mnohé další aspekty provází ženu během jednotlivých fází cyklu. Náladovost či bolest není tak spojená pouze s předmenstruační fází, jak se mnozí domnívají, ale může se týkat i jiné části cyklu. Některé ženy například mívají bolestivou ovulaci. Jednotlivé dny se tak ve výsledku mohou lišit.
Společnost ovšem bohužel žije v domnění, že ženský cyklus je jen menstruace. Je důležité tedy upozornit na to, že je to opravdu opakující se cyklus a ne jedna z fází. Pokud se tedy setkáte s ženou, která je bez nálady, mluví o tom, jaké má bolesti a podobně, buďte k ní shovívaví. Nevíte, jak její cyklus probíhá a v jaké se právě nachází fázi. Všechno je velmi individuální a každá žena vše prožívá jinak. Na závěr je nutno podotknout, že ženy si toto dobrovolně nevybraly, chovejte se k nim proto, prosím, s respektem.